Dno varroa celozasítované - Langstroth

 
  • 1 z 10
 
760 Kč / ks
Značka Apifarm
Kategorie Dna
Zvolte variantu
Sklad: výrobek není skladem 760 Kč / ks
   
 

Skládá se ze dvou rámů, které jsou do sebe sešroubovány vruty o průměru 4 mm a délce 80 mm. Na spodní díl je přisponkováno pozinkované pletivo o průměru drátu 0.8 mm s oky 3.15 mm. Tento rám je opatřen dvěma dosedacími lištami z vodovzdorné překližky, aby ve styku s podstavcem neodehníval. Na zadní straně dna je upevněn uzávěr na dvou pantech.
Vrchní díl je sešroubován vruty o průměru 5 mm a délce 50 mm.Do přední a zadní příčky jsou vyfrézovány drážky pro stavební uzávěru. Na čelo dna jsou namontovány dva mosazné plíšky, které zajišťují otočný česnový klín před samovolným vypadnutím. V zadní příčce je umístěn obrtlík, který zajišťuje zadní uzávěr před otevřením. Veškeré spoje jsou před montáží natřeny disperzním lepidlem pro vnější účely.
Součástí dna v dané ceně je plastová podložka s přední lištou. Ta slouží k uzavření dna pro účel léčení. Jednoduchým vsunutím zadním uzávěrem na pletivo, a doražením podložky lištou dopředu k otočnému klínu, úl zavřeme. Opačným způsobem, vytažením podložky a vsunutím pod dno do drážky, úl po léčení otevřeme. Díky tomu nemusíme při léčení manipulovat s otočným klínem.
Další dva doplňkovédíly dna nejsou v základní ceně. Jedná se o stavební uzávěru a pylochyt. Stavební uzávěra zabraňuje stavět včelám do spodní části dna. Pylochyt umožňuje odebírat pyl pro vlastní potřebu. Je z dutinkového plastu, jako podložka.

Využití varroa dna:

Při dnešních veterinárních požadavcích je nezbytnou součástí úlu.Celosítované dno umožňuje sledovat spad po celém půdorysu včelího sezení v kteroukoliv roční dobu.Při vsunutí a vyjmutí podložky pod dno nepřichází obsluha do styku se včelami. Včelař to ocení zvláště v podletí, kdy není snůška, včely slídí a jsou dotěrné. Naopak v zimním období vyjmutím a vrácením podložky včelstva nerušíme.
Síto přes celé dno spolehlivě včelstvo odvětrá i v letních horkých dnech při zúžení česna proti loupeži. Je to výhodné hlavně při dokrmování včelstev na zimu. Také při kočování nemusíme zabezpečovat jiné větrání. Při odběru zimní měli je zapotřebí občas odstranit z pletiva mrtvolky včel, aby volně propadávala na podložku. Česnový klín v poloze zúžení ponecháme beze změny od posledního medobraní až do první snůšky z pampelišky nebo třešní ptačích. Pokud se včely do zúženého česna nevejdou už dříve, odstraníme jej, a necháme ho otevřené na celou šířku. Klínem lze také úl včelotěsně uzavřít za účelem převozu.
Dno lze použít jako pylochyt. Pylochytová vložka se zasouvá těsně pod hranu zadní příčky, ve které je obrtlík. Dno se musí jednoduše upravit. Na každý bok dna uvnitř upevníme dva mezerníky do výšky cca 50 mm od pletiva a cca 100 mm od čela a zadní příčky. Na ně pylochyt položíme. Podmetová plastová podložka slouží pod pletivem na odchytávání pylu. Je zapotřebí podložku řádně omýt nebo si na pyl pořídit druhou. Nenecháváme napadaný pyl dlouho na neprodyšné podložce ležet, aby neplesnivěl. Pyl je nejlepší odebrat ještě ten den, kdy jsme pylochyt vložili.
Poslední možností využití dna. Ve spojení s nástavkem ho lze použít na sklepání roje nebo nametání smetence.

Hmotnost 3,2, kg
Rozměry 51,5 x 42,5 x 15,2 cm
Použitý materiál borovice vejmutovka; pozinkované pletivo