Úlová váha PAYA

Úlová váha PAYA

Většina včelařů tuší nebo z vlastní zkušenosti ví, že pravidelné a dostatečně časté vážení včelstev poskytuje řadu cenných informací o jejich stavu, zásobách a např. o průběhu či konci snůšky.

Provádět to s obyčejnou včelařskou váhou, obvykle mechanickou, je ale prakticky nereálné, protože se ke včelám musí vždy osobně dojet, zvážit, zapsat a málokdo to vydrží provádět dlouhodobě. Nejspíše byste takto dělali pouze jeden záznam denně, který by ale měl být prováděn vždy ve stejný čas, protože např. ve snůšce se hmotnost včelstva v průběhu dne změní třeba i o 5 kg. Častější dojíždění ke vzdálenějším včelstvům je navíc i finančně nákladné. Potřeba je k tomu jiná úlová váha, a to taková, která naměřené hodnoty převede do elektronické formy a posílá je přímo do Vašeho počítače. Počítač přijaté hodnoty uloží, zpracuje a vytvoří z nich grafy, které jsou velmi názorné a na první pohled vystihují chování včelstva. Právě tyto vlastnosti umožňuje podstata a konstrukce "elektronických" úlových vah.

Elektronická úlová váha PAYA vznikla vlastním vývojem firmy Apis Digital na základě dlouhodobých včelařských zkušeností a řady konzultací s mnoha zkušenými včelaři. Z hlediska propojování je slučitelná s předchozí řadou úlových vah EMMA a umožňuje tak jejich další rozšiřování nebo zpětnou modernizaci. Standardně se váha PAYA dodává ve 4 variantách, označovaných jako "Váha přes kabel", "Váha na dálku", "Další stanoviště na dálku" a Přídavná váha".

Způsob použití váhy PAYA je jednoduchý:

  • trvale se vloží pod úl, kde měří jeho hmotnost a okolní teplotu a odesílá je do Vašeho počítače
  • počítač si přijaté údaje uloží, zpracuje a zobrazí z nich časové grafy, anebo číselné hodnoty
  • dle průběhu hmotnosti a okolní teploty lze lépe hodnotit rozvoj včelstva a plánovat si včelařské práce

Hlavní přínosy pravidelného vážení včelstev jsou následující:

  • Pro včelstvo osazené na váze znáte
    • snůšková období a úseky proluk, pro stanovení optimálních termínů odběru medu
    • stav zásob v době snůšky a tím možný objem odběru, bez zbytečného rozebírání úlu
    • celoroční stav minimálních zásob pro dobrou vitalitu či havarijní nulu
    • bezpečně hmotnost zásob při podzimním krmení i s vlivem eventuelní loupeže
    • hmotnost zásob vzniklých pozdní snůškou po zakrmení
    • průběh zimování a průběh úbytku zásob i vlivem eventuelních mimořádností
    • stav zásob do jara, zejména před první snůškou, kdy je spotřeba nejvyšší
  • Pro dvě či více vah na stanovišti můžete provádět
    • srovnávání strmosti nárůstu i celkový objem zásob více úlů navzájem
    • výběr nejvhodnějších vlastností včelstev pro šlechtitelské účely
    • porovnání průběhu a celkových výnosů včelstev navzájem mezi léty
    • čím více vah na stanovišti, tím objektivněji lze srovnávat úly nevážené
  • Pro více vah umístěných na více stanovištích lze provádět:
    • srovnávání grafů přínosu a volbu termínů a pořadí stanovišť pro medobraní
    • srovnávání celých stanovišť pro účely posouzení kvality lokalit

 

 

Příklady použití a rozměrové náčrtky:

sch_do_vcelinu

Máte-li úly ve včelínu, je to milosrdný domov pro úly i úlovou váhu. Z pohledu úlové váhy jde hlavně o omezení nejhrubších povětrnostních vlivů (sníh, námraza, led, déšť a vítr) na měřenou hmotnost, i když vliv teploty zůstává. Počítač si můžete ve včelínu nechávat, anebo si ho donášet. Počítač lze kdykoliv zapnout, přenést si z připojených vah dosud nepřenesená data a zobrazit si grafy nebo číselné hodnoty měření. Případně si vše můžete ještě nechat odeslat na webový server na Internetu. Potom počítač vypnete a necháte trvale pracovat opět jen elektroniku váhy.

sch_u_domu

Máte-li úly v blízkosti domu kde bydlíte, např. na zahradě, můžete si domů zavést připojovací kabel. Krabičku elektroniky z váhy vyjmete a umístíte doma poblíž počítače, ke kterému ji připojíte do jeho USB portu. Kabel ke stanovišti na zahradě lze uložit do mělké zemní rýhy, např. na hloubku rýče, anebo ho i jen volně položit na zem, podél plotu apod. Může být dlouhý až 500 m. Je to komfortní a přitom jednoduchá varianta, kdy můžete počítač kdykoliv zapnout, přenést si z připojených vah dosud nepřenesená data a zobrazit si grafy nebo číselné hodnoty měření. Případně si vše můžete ještě nechat odeslat na webový server na Internetu. Potom počítač vypnete a necháte trvale pracovat opět jen elektroniku váhy.

sch_s_dochazenim

Máte-li včely na vzdáleném stanovišti a nechcete používat dálkový přenos dat, můžete si na stanoviště docházet s přenosným počítačem. Na stanovišti se připojíte kabelem a přenesete si z připojených vah dosud nepřenesená data. Přímo na místě si můžete prohlížet grafy nebo číselné hodnoty měření nebo dle potřeby jednotlivé váhy nastavovat. Po příchodu domů si můžete uložená data i grafy dále prohlížet nebo vyhodnocovat. Stanovišť může být více.

sch_na_dalku

Máte-li včely na vzdáleném stanovišti a máte-li variantu váhy s dálkovým přenosem, můžete si nechat odesílat změřené hodnoty přímo domů. Váha pracuje automaticky a změřené hodnoty hmotnosti a okolní teploty odesílá v pravidelných intervalech, např. 1 za den, přímo do počítače pomocí GSM sítě. Počítač přijatá data zpracuje a zobrazí je ve formě grafů nebo v číselné formě a tak získáte okamžitý přehled o snůšce a aktuálních zásobách včelstva. Nastavování váhy na vzdáleném stanovišti se může provádět také na dálku, anebo přímo na stanovišti po připojení pomocí kabelu.

 Rozmery_PAYA-301

Rozmery_PAYA-301_otoceno

Upozornění:

Tyto produktové materiály a přiložené související obrázky úlových vah Apis Digital jsou chráněny autorským zákonem a jsou určeny pouze pro umístění na webové stránky nebo do e-shopu konkrétních domluvených obchodních partnerů při prodeji úlových vah Apis Digital.

Zpracoval: Ing. Pavel Karásek, 1.7.2018, (C) Apis Digital 2011-2018